Szafran- pochodzenie

Szafran stosowany jest w kuchni i naturalnej medycynie od ponad 3000 lat! Znali go już starożytni Persowie i Egipcjanie. Wykorzystywano go wtedy nie tylko jako ulepszacz smaku,  ale również jako środek barwiący tkaniny, lek na wiele chorób oraz afrodyzjak.

Szafran pozyskuje się z wysuszonych słupków krokusa. Jest to charakterystyczny, jasnofioletowy kwiat, a w jego środku znajduje się słupek z trzema znamionami. To właśnie z niego wytwarza się cieniutkie nitki szafranu o jasnoczerwonej barwie.

Obecnie, największe uprawy szafranu znajdują się w Indiach, Turcji, Iranie i Hiszpanii.  Najbardziej ceniona jest natomiast przyprawa z Walencji.

szafran pochodzenie

Szafran- właściwości

Oprócz pięknego wyglądu i aromatu oraz ciekawego smaku, szafran ma wiele innych zalet. Przede wszystkim są to jego właściwości zdrowotne. Dzięki zawartości mnóstwa witamin i minerałów takich jak chociażby: witamina C, A, kwas foliowy, miedź, potas, selen, cynk, przyprawa ma naprawdę wszechstronne działanie.
Znana jest m.in. z :
– właściwości przeciwdepresyjnych,
– działania usprawniającego trawienie,
– wspierania serca i układu krążenia,
– poprawiania wyglądu cery,
– dużej zawartości antyoksydantów, chroniących organizm przed wieloma chorobami,
– wspierania produkcji czerwonych krwinek,
– właściwości ogólnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

szafran sklep tobio

Szafran- zastosowanie

Szafran najczęściej używany jest jako przyprawa. Jego miodowo- korzenne nuty sprawiają, że dobrze komponuje się z daniami rybnymi- szczególnie zupami. Pasuje również do owoców morza, mięs i warzyw. Wykorzystywany jest często do dań kuchni orientalnej takich jak indyjski pilaw.

Szafran może być także stosowany jako kosmetyk. Na jego bazie można stworzyć m.in. tonik lub peeling.

Przepis na tonik:
Należy moczyć drobinki szafranu w mleku przez 2 godziny. Taką mieszankę dobrze jest nakładać na twarz i szyję,  po kilku minutach zmywając.

Przepis na peeling:
Kilka łodyżek szafranu należy dodać do miodu i wymieszać.
Poprawia to ukrwienie skóry i dostarcza jej więcej tlenu.

szafran sklep tobio

Polecamy:
Szafran- nitki- Sklep Tobio